Хиляди британски медицински сестри отново излязоха на протест
Изтощени и борещи се да плащат сметки, британските медицински сестри отново стачкуват. Десетки хиляди медицински сестри в цяла Англия отново напуснаха болниците в сряда, за да стачкуват срещу ниското заплащане, заради което, по думите им, едва покриват разходите си, предаде “Ройтерс”.
Медицинските сестри, служителите на линейки, машинистите, учителите, пощенските служители и служителите в много други сектори, предприемат стачни действия в опит да получат по-добро заплащане и условия на работа, докато инфлацията надхвърля 10%, а заплатите им растат много по-бавно.
“Тази работа бавно убива медицинските сестри”, каза Дейвид Хенди, на 34 години, който се присъедини към около 100 други стачкуващи пред болница University College London.
Това беше един от десетките протести, провеждащи се като част от стачките на Кралския колеж на медицинските сестри – втората вълна от неговите протестни действия. През декември се проведе първата в 106-годишната му история национална стачка на медицинските сестри.
“Медицинските сестри през последните 10 години минаха през ада. Преминахме през COVID, имам колеги, починали от COVID. Аз самият се заразих три пъти”, каза Хенди, едва сдържайки сълзите си.
Правителството засега се съпротивлява на натиска да отговори на исканията на медицинските сестри за дискусия за заплащането, като настоява, че няма да преразгледа решението си за увеличение с 4-5% за 2022/23 г. и ще обсъжда само процеса за преразглеждане на заплащането за 2023/24 г. Министърът на здравеопазването Стив Баркли каза пред репортери по време на посещение в болница в сряда, че е разочарован от стачките и че удовлетворяването на изискванията за заплащане на медицинските сестри би било непосилно.
Други стачкуващи повториха опасенията на Хенди, подчертавайки, че спорът е за нещо повече от заплащане.
“Натоварването сега е изключително и нашите пациенти са по-болни от всякога”, каза Виктория Банерджи, на 44 години, майка на двама тийнейджъри, която е медицинска сестра от 20 години.
Но с инфлация от 10.5% според данни, публикувани в сряда, и цени на храните и напитките, покачващи се с най-бързия темп от 1977 г. насам, заплащането все пак е в основата на протеста.
“Ние се борим през последните няколко години. Определено сметките се покачват и нашето възнаграждение не отразява това”, каза Джени Гиртсън, на 42 години, която е работила като медицинска сестра от две десетилетия.
“На практика живеем месец за месец. Ако нещо се обърка, например ако колата се счупи, бойлерът се повреди или има неочаквана сметка, е много, много трудно и е много стресиращо.
“Нови стачни действия ще има и на 6 и 7 февруари, като ще бъдат засегнати повече болници. На 6 февруари медицинските сестри ще бъдат подкрепени и от стачка на екипите на бърза помощ, като ще стачкуват шофьори на линейки, медици, медицински персонал, оказващ бърза помощ, парамедици, оператори на телефоните на Бърза помощ и други служители от отрасъла. Те ще стачкуват и на 20 февруари, а после и на 6 март и на 20 март, посочва ДПА, цитирана от БТА.
Агенцията отбелязва, че медицинските сестри искат увеличение на заплатите с 5 процента над инфлацията, която достигна 10.5% през декември.