Спортните министри – плячкосване, скандали и прахосване на пари – част втора
С идването за първи път на ГЕРБ на власт, те отново върнаха статута на ДАМС в министерство и назначиха треньора по гребане – Свилен Нейков за спортен министър. Управлението на трудно връзващия три изречения на кръст и бягащ от прожекторите и камерите, съпруг на олимпийската шампионка Румяна Нейкова, ще се запомни с едно от най-слабите представяния на елитния ни спорт на международната сцена, допинг скандали, безпредметно и незнайно къде прахосване на държавни средства, а десетки гребци, някои от които работели за сенчести групировки, заеха ръководни постове в търговските дружества, стопанисвани от Министерството на спорта. Мълвата гласеше, че човекът в сянка в управлението на ГЕРБ Румен Николов – Пашата, е основният архитект на спортното министерство в онези години. Настанил свои верни кадри, начело със Свилен Нейков, Пашата започна голямото плячкосването на останалите, все още непокътнати спортни обекти, от Царя и Тройната коалиция. Именно заради неговото покровителство, независимо от недалновидното управление, отчайващите спортни резултати, непрекъснати скандали по спортните федерации, неправенето на нищо за спортната инфраструктура, освен погълналата много милиони зала – Арена Армеец, Нейков и компания, бяха бетонирани на своите постове.
След първото принудително падане от власт на ГЕРБ, в служебния кабинет на Марин Райков, спортното министерство бе оглавено от плувния шампион Петър Стойчев. Въпреки демонстрираната отговорност в работата си за твърде краткото време начело на спортното ведомство, той не се запомни с нищо съществено. Характерно за него е, че като “обезщетение” за неполучен пост, след това, по време на следващия кабинет на ГЕРБ, получи от Красен Кралев на концесия плувния басейн “Спартак” и то срещу символичен наем.
В кабинета “Орешарски”, както всичко останало, така и спортното министерство бе поверено на напълно нехарактерна за мястото персона – Мариана Георгиева, професор по филология, с нищожни познания по менижиране на спортна организация от такъв ранг, докопала се до този пост, по добре познатата за прехода ДПС-линия, с цел усвояване на големи обществени поръчки и евросредства. Скритата цел, лъсна още когато със самото й назначаване бяха гласувани от Министерски съвет за ремонт на Зимния дворец – 41 милиона лева, които впоследствие при служебния спортен министър Евгения Раданова, бяха стопирани, а след това Красен Кралев ги пренасочи към любимата му “Арена Бургас”. По план, новата зала в морския град трябваше да бъде готова през 2019 г., но три години по-късно тя все още не е годна за спортни състезания. Типичен пример за безобразията и безконтролното харчене на средства по време на управлението на ГЕРБ.
Очаквайте в следващата част: Как в Третото правителство на Борисов безхаберно се изхарчиха милиони за недовършени зали и физкултурни салони, а жестоката равносметка показа – нито един медал от олимпийски игри за 11 години