Русия казва, че ядрената война е „неприемлива“, но опасността е реална

Време за прочитане:2 Минути, 12 Секунди

Москва вярва, че в ядрена война няма победители, но опасността от нея е реална, каза министърът на външните работи Сергей Лавров

Изходната позиция на Русия е, че атомната война трябва да бъде неприемлива и Москва успешно убеди САЩ и другите ядрени сили да се споразумеят за това още през януари, каза външният министър Сергей Лавров в интервю в понеделник.

Той обаче добави, че оттогава ситуацията се е влошила до степен, в която има реална и сериозна заплаха. Русия се опита да убеди американския президент Доналд Тръмп да се ангажира отново с изявлението на американските и съветските лидери от 1987 г., че в ядрена война не може да има победители и че такава война никога не трябва да се води, каза Лавров в интервюто за „Голямата игра“. “, политическо токшоу по руския Канал Първи. Докато администрацията на Тръмп отказа да направи това, неговият приемник Джо Байдън „бързо“ се съгласи с Москва и изявлението беше направено на срещата на върха през юни 2021 г. с руския президент Владимир Путин в Женева.

Китай, Франция и Обединеното кралство – останалите три ядрени сили, които също са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН – също се съгласиха и направиха съвместно изявление. „Това е нашата принципна позиция. Започваме от него“, каза Лавров. Въпреки това, рисковете от ядрена война сега са „много значителни. Не искам изкуствено да се надуват.

Много са тези, които биха го пожелали. Опасността е сериозна, реална. Не може да се подценява.” Лавров оцени като „добър и мъдър“ първият външнополитически ход на администрацията на Байдън, който трябваше да се съгласи с Русия, че договорът „Нов старт“ трябва да бъде безусловно удължен с пет години. От друга страна, това е последното споразумение за контрол на въоръженията, останало в сила, след като Вашингтон се оттегли от договорите за ПРО, INF и Откритото небе.

Дискусиите с работните групи на САЩ внезапно приключиха през февруари, след като Русия беше „принудена да защитава руснаците в Украйна“, които бяха „бомбардирани в продължение на осем години без никаква реакция от Запада“, отбеляза Лавров. Руският висш дипломат сравни настоящата ситуация с кубинската ракетна криза от 1962 г. – Карибската криза, както я наричат ​​в Москва. Тогава той каза, че няма много „писани“ правила, но имплицитните правила за поведение са ясни и за Вашингтон, и за Москва, които да следват. „В онези години имаше канал за комуникация, на който и двамата лидери имаха доверие. Сега такъв канал няма.

Никой не се опитва да го създаде. Отделни плахи опити, направени на ранен етап, не дадоха особен резултат“, каза Лавров. Вместо имплицитните правила от онази епоха, каза Лавров, днес „правилата са модна дума, която САЩ и техните съюзници използват, когато се изисква да се държат „прилично““.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Total
1
Share