Преходът и тотото – борбата за големите пари и власт – Втора част
В първите години на Прехода може би си спомняте за един от най-колоритните шефове на тотото – Неделчо Прошков, чийто управление беше белязано с дискусионни моменти и скандали.
По негово време се въведе компютаризираната система на обработка на фишовете с терминали във всеки един тотопункт.
Това се случи през юли 1992 г., когато е сключен неизгоден договор с гръцката фирма „Интраком“ за доставка и инсталиране на система за приемане и обработка на фишовете от игрите на спортния тотализатор.
Оттогава обработката на залозите и печалбите се извършва с електронно-изчислителна система.
Интересното е, че гръцката фирма е собственост на гръцкия милиардер Сократис Кокалис, който пък е близък с родния хазартен бос Васил Божков.
Независимо от въведената иновация и модернизация обаче, изниква въпроса, дали сключеният контракт е изгоден за БСТ и не е ощетил държавата в полза на гръцката компания.
За Прошков и за неговите баснословни рекламни договори още дълго време се говореше и след неговото напускане на поста.
Особено любопитен момент в случая бе, когато самият Прошков си бе платил на себе си 250 000 долара за да рекламира тотото на билбордове със собствено си куче.
Тогава мнозина се запитаха възможно ли е едно куче да се превърне в лице на рекламна кампания и да получи петцифрен хонорар.
Ако в страната ни има класация на най-богатите домашни любимци, то булдогът на Прошков щеше със сигурост да я оглави. Самият Прошков, вече покойник, се сочи като пионер в източването на тотото чрез рекламни хватки.
За негов наследник НДСВ и спортният министър по онова време Васил Иванов – Лучано предложиха Ирена Кръстева, чийто четиригодишно управление бе белязано с подозрения за манипулиране на резултати, неразбории и скандални етюди.
Тя влиза в спортните среди без да има и най-малка представа за тази дейност.
Кръстева е дипломирана филоложка, която първоначално бе назначена за изпълнителен директор на “Олимпика”, едно от търговските дружества на тогавашната ДАМС, а само няколко месеца по-късно, на 26 февруари 2002 година, бе избрана за шеф на Българския спортен тотализатор.
За историите в тотализатора, когато Ирена Кръстева бе негов шеф, могат да се разказват легенди.
Не случайно спортни личности, като Нешка Робева и Христо Марков, които бяха за кратко в Управителния съвет на тотализатора, демонстративно го напуснаха.
Легендарната треньорка по художествена гимнастика дори намекна как след теглене на тиража към наличните фишове са се добавяли по няколко нови с фалшиви изтеглени петици и шестици.
Наложи се и практиката печелившите фишове да не се обявяват публично.
Даже по същото време тръгна и един виц, че „Българският тото-милионер е като честният политик – всички са чули за него, но никой не го е виждал.
В същото време световната Практика е, някой като уцели джакпот от официална лотария, да го показват по всички медии – снимката му, историята му преди да стане милионер и плановете му след това.
Навярно си спомняте за гръмкото представяне в световните медии на нашенката – леля Гошка, която в испанското село Кинтанар Дел Рей спечели 66.99 милиона евро от местната лотария „Примитива“, което е втората най-голяма печалба в историята на испанското тото.
Независимо, че Кръстева е изхвърлена от управлението на тотото в края 2006 г. от Весела Лечева, то тя натрупа финансова мощ с нейния син – Делян Пеевски, който също в този период заема стратегически постове в държавното управление, за да изградят истинска медийна империя (телевизиите ТВ7 и ББТ, вестниците „Експрес“, „Меридиан мач“, „Марица“, „Борба“, „Монитор“, „Телеграф“ и „Политика“, една дузина сайтове и фирми за разпространение на вестници, рекламни агенции).
На тази база сегашният депутат на ДПС, се превърна във водещ фактор в политическия, икономическия и медиен живот на страната.
Напускайки тотото, Ирена Кръстева започва медийна война срещу Лечева, твърдейки, че уволнението й е вследствие от бизнесинтересите на съпруга на спортната шефка – Манол Велев.
А не след дълго самият Велев бе прострелян пред офиса си, като 14 години изкара в будна кома, преди да почине.
Интересното е, че Неделчо Прошков, и после Ирена Кръстева, станаха милионери след като управляваха Спортния тотализатор.
По време на Тройната коалиция за изпълнителен директор на БСТ е назначен Иван Иванов, който преди това е оглавявал монетния двор, а в управата е и известният състезател и треньор по борба – Георги Мърков.