Мъск спира финансирането на Starlink в Украйна
Компанията SpaceX, собственост на американския милиардер Илон Мъск, е уведомила министерството на отбраната на САЩ, че вече не е в състояние да плаща за работата на сателитната комуникационна система Starlink в Украйна. Това съобщи телевизия CNN, позовавайки се на документи, с които разполага.
„Ние не сме в състояние да дарим допълнително терминали на Украйна или да финансираме съществуващите терминали за неопределен период от време“, пише директорът по държавните продажби на SpaceX в писмо съобщават от CNN.
Сред документите, изпратени до Пентагона, е и неизвестно досега директно искане, отправено до Мъск през юли от командващия украинската армия генерал Валери Залужни, за още почти 8000 терминала Starlink.
Писмото на SpaceX съдържа искане към министерството на отбраната на САЩ да плати доставката на допълнителни терминали Starlink за Киев, както и да финансира работата на системата в интерес на украинските власти и военните. Общо става дума за отпускане на $124 млн. чрез Пентагона до края на тази година, твърди CNN.
Досега приблизително 20 000 сателитни единици Starlink са дарени на Украйна, като Мъск туитна в петък, че „операцията е струвала на SpaceX $80 млн. и ще надхвърли $100 млн. до края на годината“.
Според цитираните данни обаче, около 85% от тези 20 000 интернет терминала, предоставени на Украйна, са платени от трети страни, включително от властите на САЩ, Великобритания и Полша. Те са поели и приблизително 30% от разходите, свързани с работата на услугата на територията на Украйна, посочва CNN.
Самият Мъск написа в “Туитър”, че в допълнение към интернет терминалите фирмата му е трябвало да поеме и допълнителни разходи по сателитните устройства и наземните станции, да плаща на телекомите за достъп до интернет, както и да се защитава от кибератака и заглушаване. “Разходите наближават $20 млн. месечно”, допълни той.
Пентагонът съобщи тази вечер, че води преговори с компанията на Мъск относно работата на Starlink в Украйна. Военният източник добави, че Пентагонът смята за необходимо да поддържа снабдяването на украинските сили със сателитна комуникация и обмисля различни варианти.
Съветникът на президента Зеленски Михайло Подоляк благодари в Туитър на Мъск и е обнадежден, че ще се намери решение.
Мъск добави в друга публикация, в която заявява: “„SpaceX не иска възстановяване на минали разходи, но също така не може да финансира съществуващата система за неопределено време и да изпрати още няколко хиляди терминала, които използват данни до 100 пъти повече от типичните домакинства. Това е неразумно“.
“Заплахата на SpaceX, че ще спре финансирането на Starlink, идва на фона на нарастващата загриженост в Украйна относно предаността на Мъск, който наскоро публикува в “Туитър” спорен мирен план, според който Украйна трябва да се откаже от Крим и от контрола над източните региони Луганск и Донецк – пише още CNN. – След като украинският президент Володимир Зеленски повдигна въпроса на чия страна е Мъск, последният отговори, че „все още много подкрепя Украйна“, но се опасява от „мащабна ескалация“.
След нахлуването Русия в Украйна през февруари, Мъск и правителството на САЩ предоставиха на Киев хиляди системи Starlink, позволявайки на украинските сили да комуникират. Ниските енергийни изисквания на сателитните приемници позволиха връзка с разузнавателни дронове, предоставяйки ценна информация в реално време за придвижването на руските войски и позволявайки насочването на удари.
Факт е обаче, че напоследък се появиха проблеми. Миналата седмица високопоставен служител на украинското правителство каза пред Financial Times, че услугата е претърпяла “катастрофални” прекъсвания на фронтовата линия, което предизвика спекулации, че е била изключена в зони, контролирани от Русия – вероятно за да попречи на Кремъл също да експлоатира мрежата .
В “Туитър” Мъск обяви, че не може да коментира условията на бойното поле, защото “това е класифицирана информация”. Но Йън Бремер, основател и президент на фирмата за изследване на политически рискове Eurasia Group, заяви в понеделник, че в разговор с Мъск в края на септември последният “изглежда е потвърдил”, че сателитната услуга е била умишлено деактивирана.
Украинските войски съобщиха за прекъсване на комуникационните им устройства Starlink на фронтовата линия. Това възпрепятства усилията за освобождаване на територия от руските сили, казват войници. Това съобщи вчера “Файненшъл Таймс”.
Някои от прекъсванията доведоха до „катастрофална“ загуба на комуникация през последните седмици, каза високопоставен украински държавен служител, който е пряко запознат с проблема. За проблеми се съобщава, когато войниците нарушават фронтовата линия в контролирана от Русия територия или по време на ожесточени битки. Сигналът изчезва на юг около областите Херсон и Запорожие, както и по фронтовата линия в източен Харков, Донецк и Луганск. И четирите региона са в центъра на интензивна украинска контраофанзива и бяха анексирани миналия месец от Владимир Путин.
Украински военнослужещи казаха, че проблемите са възникнали, когато войниците са освободили територия от Русия и са преминали през фронтовата линия.
Прекъсванията подчертават огромната роля на комуникационните системи на Мъск на бойното поле, припомня “Файненшъл Таймс”. Базираният в САЩ предприемач разгневи Киев миналия уикенд, когато очерта план за прекратяване на огъня, който ще доведе до отстъпване на украинска територия на Русия.
Според специалисти обаче в случая с прекъсванията на сигнала става въпрос за лоша комуникация между компанията на Мъск и украинските сили. Прекъсванията се наблюдават в райони, възстановени толкова наскоро, че освобождаването им “все още не е било публично оповестено”, а представители на Starlink са искали да предотвратят използването на тяхната технология от руските окупационни сили.
Отказът от финансиране обаче идва след намеса на Мъск си навлече гнева на всички украинци – от президента до средностатистическия гражданин на Украйна, след като призова потребителите на Twitter да гласуват за негов „план за прекратяване на руската война в Украйна“. В него милиардерът призовава Украйна да търси решение чрез преговори за инвазията на Русия и да отстъпи Крим завинаги.
Най-вероятно гневът на най-богатия мъж на света е предизвикан от изказвания на бившия посланик на Украйна в Германия Андрий Мелник, а и на самия президент Володимир Зеленски. Двамата оспориха позицията на Мъск относно войната, след като преди седмица бизнесменът излезе с план за установяване на мир, който включваше някои ползи за Русия. Това учуди украинските власти, както и някои от съюзниците им, и ги накара да допуснат, че собственикът на “СпейсЕкс” е сменил лагера.
Просто следвам политиката на украински дипломат, който ми каза да се разкарам – това заяви Илон Мъск в социалните мрежи относно решението си да спре да снабдява безвъзмездно Украйна със своите иновативни интернет сателити “Стралинк”, които са от ключово значение за поддържането на добра комуникация по време на войната.