Карл Нехамер: Със заплахи и полемични аргументи се правят опити да се окаже натиск върху Австрия
В съобщение за пресата днес австрийският канцлер Карл Нехамер потвърди отново позицията на Австрия срещу приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство.
Отхвърлянето на кандидатурите е въпрос на сигурност за Австрия, аргументира канцлерът и разкритикува „погрешната политика на ЕС към бежанците“. И по-нататък: „Няма да има разширяване докато външните граници не се опазват ефективно”. Канцлерът твърди, че със заплахи и полемични аргументи се правят опити да се окаже натиск върху Австрия. „Докато 75000 нерегистрирани чужденци пристигат в източната част на Австрия, това е проблем на сигурността, който най-после трябва да бъде решен“, посочи Нехамер.
След като от средата на ноември тунизийците не могат да влизат в Сърбия без виза, от януари това правило ще важи и за индийците. По този начин „ще бъде спрян бежанският туризъм“, смята Нехамер. Подаваните документи за статут на бежанци от тунизийци рязко са намалели след края на безвизовия режим със Сърбия. Канцлерът е на мнение, че с ветото на Австрия миграционният дебат в ЕС отново е набрал скорост.
Министерството на вътрешните работи във Виена е предоставило статистически данни, които трябва да обяснят рестриктивното поведение на Австрия. Ето някои от тях, представени в пресата: 40 процента от мигрантите идват вероятно със самолет до Белград, за да бъдат преведени от каналджии през Сърбия и Унгария, респективно през Сърбия, Румъния и Унгария за Австрия. Други 40 процента идват по суша от Турция примерно през България или Румъния и Унгария в Австрия.
Австрийският президент Александър ван дер Белен разкритикува правителството на собствената си страна за решението да блокира присъединяването на Румъния и България към шенгенското пространство.
“Вярно е, че Австрия е в трудна ситуация заради много големия брой търсещи убежище. Но блокадата на Шенген не допринася за решение”, написа той в “Туитър”, цитиран от “Ройтерс”. Президентът на Австрия изрази надежда, че скоро ще бъде намерено решение чрез диалог с партньорите от Европейския съюз.
След ветото на Австрия за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство се увеличава броят на гласовете, които предупреждават, че разходите за икономиката ще се увеличат, тъй като Австрия е вторият по големина инвеститор и в двете държави, информира днес сайтът на австрийските радио и телевизия ОРФ.
Румънският президент Клаус Йоханис разкритикува Австрия, че еднолично блокира присъединяването на страната му към Шенгенското пространство без паспорти на ЕС, наричайки този ход „необясним“, „жалък“ и „неоправдан“.
Румъния вече предприе дипломатически мерки, за да демонстрира своето раздразнение, а външният министър на Австрия Александър Шаленберг от Австрийската народна партия прави опити да успокои нещата. Шаленберг заяви, че не става дума за вето, а за „вик за помощ“ във връзка с миграцията. Според него става дума за „политико-технически въпрос“ как да се устрои Шенгенското пространство, така че да предлага сигурност и да оправдава това, за което е създадено.
Освен това Румъния отзова собствения си посланик в Австрия Емил Хурезяну за консултации, политически жест, който според румънското министерство на външните работи подчертава „твърдото несъгласие“ на страната с решението на Австрия и предполага, че дипломатическите отношения ще намалеят.
Реакцията следва среща на министрите на вътрешните работи с високи залози в четвъртък: Австрия беше единствената страна , която се противопостави на приемането на Румъния в Шенгенското пространство, което премахна граничните проверки между огромното мнозинство от страните-членки на ЕС.