Ердоган е категоричен: Въздушните удари срещу терористите са само началото
Въздушните удари срещу цели в Сирия и Ирак, които Анкара определя като терористични, са “само началото“. Това предупреди държавният глава на Турция Реджеп Тайип Ердоган, предава ТАСС.
“Въздушните удари срещу терористите в Сирия и Ирак са само началото. Никога не сме били толкова сериозни в намеренията за осигуряването на нашите граници. Ще започнем операцията в най-удобния за нас момент. Администрациите в Сирия и Ирак не трябва да се чувстват застрашени. Възнамеряваме да гарантиране териториалната цялост на тези страни“, заяви турският президент в реч пред депутатите в парламента.
Съюзниците на Анкара, особено Русия, се опитаха да предотвратят наземно нахлуване, но Ердоган обяви в сряда в реч пред законодателите на своята управляваща партия в Анкара, възможността за трансгранична сухопътна операция “в близко бъдеще“ в Северна Сирия срещу силите на Кюрдската работническа партия (ПКК) и “Отрядите за народна самоотбрана“, които Анкара третира като терористични организации.
„Наближава денят, когато тези бетонни тунели, които терористите използват за безопасност, ще станат техни гробове“, каза той.
Министърът на отбраната на Турция Хулуси Акар заяви, че системата за противоракетна отбрана С-400, закупена от Русия, е готова за действие и ще бъде използвана, ако страната бъде застрашена, предава Анадолската агенция.
Говорейки пред комисията по планиране и бюджет на турския парламент в столицата Анкара, Хулуси Акар каза, че “С-400 е на мястото си и е готова за употреба”.
“Ако възникнат заплахи, ние ще решим къде и как да я използваме”, добави Акар.
Отговаряйки на въпроси относно системата за противовъздушна отбрана С-400, той каза: “Нямаме проблем със С-400”.
През април 2017 г., когато проточилите се усилия на Турция да закупи система за противовъздушна отбрана от САЩ се оказаха напразни, страната подписа договор с Русия за придобиване на най-съвременната тогава руска противовъздушна ракетна система С-400.
Американски служители изразиха съпротива срещу тяхното разполагане, твърдейки, че С-400 ще бъдат несъвместими със системите на НАТО.
През декември 2020 г. Съединените щати наложиха санкции на отбранителната промишленост на Турция, която е член на НАТО, заради С-400 и изхвърлиха Анкара от програмата за стелт изтребители F-35, в която страната беше производител и купувач. Анкара твърди, че този ход е несправедлив.
Турция обаче подчерта, че С-400 няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО и не представляват заплаха за Алианса или неговите въоръжения. Анкара многократно е предлагала да се създаде комисия, която да изясни въпроса.
Турция стана първата страна от НАТО, която закупи от Москва системи за противовъздушна отбрана С-400 през 2017 г. Решението на Анкара обаче предизвика силно негативна реакция от страна на САЩ и Алианса като цяло.