Германия вече не е зависима от руската енергия
Германия напълно диверсифицира своята енергийна инфраструктура и престана да зависи от руските енергоносители. Това заяви министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер в интервю за Би Би Си.
По думите му след руската инвазия в Украйна Германия напълно е диверсифицирала енергийната си инфраструктура и е намерила други източници на внос въпреки факта, че Русия затвори газовите кранове към Европа.
В отговор на подкрепата на европейските страни за Украйна и наложени санкции на Русия, Москва намали доставките на природен газ. Така беше създадена енергийна криза, която подхранва инфлацията и принуждава много компании да затворят заради високите цени.
Министърът уточни, че Германия е открила нови източници на енергия. “Да, разбира се, Германия все още е зависима от внос на енергия, но днес вече не зависи от руския внос, а от световните пазари”, допълни той.
Германия, която беше основен вносител на руски газ преди войната, не е получавала газ от Русия от края на август миналата година. През ноември Германия съобщи, че национализира бившия германски филиал на “Газпром”, за да го спаси от фалит и да принуди Русия да се изтегли от него.
В опит да намери алтернативни източници на енергия страната отново отвори въглищни електроцентрали, отложи плановете за затваряне на останалите си три атомни електроцентрали и увеличи капацитета за съхранение на природен газ, внесен от други страни като Норвегия и САЩ.
Кристиан Линднер подчерта на икономическия форум в Давос, че новият терминал за втечнен природен газ в Германия е построен само за около осем месеца.
“Това е само един пример за огромната промяна в германската политика”, каза той и добави, че се планират повече инвестиции в енергийна инфраструктура.