България иска финансова помощ и сили от ЕС за справяне с проблема с мигрантите
България иска финансова помощ и сили от страните-членки на Европейския съюз за опазване на границата с Турция от мигрантския натиск. Това съобщи министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев в Брюксел, където участва в петък в извънредна среща на министрите от Евросъюза по миграционната криза.
Министрите на вътрешните работи от Европейския съюз одобриха план за справяне със засиления приток на мигранти през Средиземно море.
Планът за действие предвижда по-добра координация с неправителствените организации, които провеждат спасителни операции, както и с ключови транзитни държави като Либия, Тунис и Египет.
Повече от 90 хиляди души са преминали през централно Средиземно море на път за Европа тази година – или с 50 процента повече отколкото през цялата 2021-ва.
Отказът на властите в Италия да приемат един от корабите на неправителствените организации с повече от 200 души на борда доведе до остри пререкания с Франция.
След срещата на вътрешните министри от ЕС в Брюксел еврокомисарят Маргаритис Схинас заяви, че не се е стигнало до конкретно решение. Въпреки това министрите са приветствали план за действие за справяне с нарастващата миграция в Централното Средиземноморие, включващ 20 точки, който е бил предложен от Европейската комисия.
Един от основните акценти в него е да се направи опит за засилване на сътрудничеството с трети страни, както и да се предприемат мерки, с които да се предотвратят рискованите пътувания с лодки от Северна Африка. Освен това ЕК си поставя за цел да се повиши координацията в Евросъюза при провеждането на издирвателни и спасителни операции.
Южните държави от ЕС, включително Италия, Испания и Гърция, където пристигат повечето мигранти, казват, че са изложени на твърде голям натиск и че северните страни членки не им помагат достатъчно.
Въпросът кой трябва да поеме отговорност за хората, които предприемат опасни пътувания по море в търсене на по-добър живот в богатите страни от ЕС, отдавна се отразява негативно на отношенията в блока.
В момента по данни на Европейската комисия около 150 служители на “Фронтекс” подпомагат българската гранична полиция, включително за непосредствената охрана на границите.
След края на министерската среща в Брюксел Еврокомисията съобщи, че преди 6 декември ще представи план за намаляване на незаконната миграция по Балканския маршрут, който е най-използван от трафикантите тази година.